Erasmus Öğrencileri İçin Corona Virüs Hk.

13 Mart 2020

0

Erasmus Öğrencileri İçin Corona Virüs Hk.Sevgili öğrencilerimiz,

2019-2020 akademik yılı bahar döneminde Erasmus+ Öğrenim&Staj Hareketliliği kapsamında hâlihazırda İtalya veya virüsten etkilenen/etkilenebilecek diğer program ülkelerinde bulunan öğrencilerimizden Corona virüsü sebebiyle faaliyetini sonlandırmak ve Türkiye'ye dönmek isteyenlerin talepleri mücbir sebep kapsamında değerlendirilecektir. Bu kapsamda yurtdışındaki Erasmus eğitimini yarıda bırakan öğrencilerimizin ani gelişen bu durum nedeniyle mağdur olmamaları adına ara sınav tarihinde veya sonrasında Türkiye'ye dönmeleri halinde Üniversitemizde eğitimlerine devam etmelerine yönelik karar alınmıştır. Alınan bu karar gereği; virüs nedeniyle dönen öğrencilerimizin ders kayıtlarının yapılarak ara sınav veya mazeret sınavı haklarının saklı kalması planlanmaktadır.

Bu şartlar altında bahar döneminde yurtdışında bulunan Erasmus öğrencilerimizin eğitimlerine yurtdışında devam edip etmeyeceklerine ivedilikle (en geç 1 hafta içinde) karar vermeleri ve üniversitemizi bilgilendirmeleri gerekmektedir (Şu an eğitimimizin 6. haftasında bulunmaktayız, önümüzdeki 1 haftalık karar sürecinin ardından yurda dönüşlerini takiben 2 haftalık süreyi de bireysel karantina süreci çerçevesinde evlerinde geçireceklerdir. Ancak YÖK tarafından alınan son karar gereği Üniversiteler 3 hafta tatil edildiğinden her hangi bir zaman kaybı olmayacak ve geriye kalan 5 haftalık eğitim döneminden faydalanabileceklerdir). Bahar dönemini üniversitemizde tamamlamaya karar veren öğrencilerimizin uçuş için bir mani yoksa en kısa sürede dönüş biletlerini almalarını ve dönüş tarihi konusunda hem birim danışmanlarını hem de Fakülte/bölüm sekreterliğini ve Erasmus Bölüm Koordinatörlerini bilgilendirmelerini rica ediyoruz.

Faaliyetinizi sonlandırmak ve Türkiye'ye dönmek isterseniz bu mücbir sebebe girmekte olup her ne kadar 3 ayı doldurmamış olsanız da kaldığınız süre kadar hibe ödemesi yapılacaktır (giderken aldığınız hibeyi, kaldığınız süre için hesaplanan miktar düşüldükten sonra iade etmeniz gerekmektedir). 3 ayı doldurmuş olanlar için de toplam kalınan süre kadar hibe ödemesi yapılacaktır.

Faaliyeti sonlandırmak istemeyen ancak okulları tatil edilirse, tatil sürecini Türkiye'de geçirmek isteyenlerin söz konusu dönemde Türkiye'ye dönmeleri mümkündür. Resmi tatil bitip okulları açıldığında tekrar okullarına dönebilirler. Bu süre için herhangi bir hibe kesintisi de olmayacaktır.

Buna ek olarak; faaliyetinizi sonlandırarak erken dönüş yapmış iseniz, Ulusal Ajans’ın bilgilendirmesi çerçevesinde, gelen bilet talepleri toplanıp bütçemiz imkânları dâhilinde, dönüş biletinizin tamamını veya bir kısmını karşılama durumu söz konusu olabilecektir.