Fakülteler

 • Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi

  Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri bölümleri ile akademik faaliyetler ve Enformatik Bölümü faaliyetleri ile de üniversitemize destek hizmetleri sunmaktadır.Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi’nde; Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü, Yazılım Mühendisliği Bölümleri yer almaktadır.

 • Diş Hekimliği Fakültesi

  Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Diş Hekimliği Fakültesi; 28.3.1983 tarihli ve 2809 sayılı kanunun ek 30. maddesine göre, 02/05/2014 tarihinde kurulmuştur. Diş Hekimliği Fakültesi’nde; Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Endodonti, Ortodonti, Çocuk Diş Hekimliği, Periodontoloji, Restoratif Diş Tedavisi, Protetik Diş Tedavisi bölümleri yer almaktadır.

 • Eğitim Fakültesi

  Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, 4 Temmuz 1997 tarih ve 23039 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 97/9535 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olup, Eğitim-Öğretim faaliyetlerini Hendek Kampüsü'nde sürdürmektedir. Eğitim Fakültesi’nde; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü , Eğitim Bilimleri Bölümü, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Türkçe ve Sosyal Bilimleri Eğitimi Bölümü, Temel Eğitimi Bölümü, Özel Eğitimi Bölümü ve Yabancı Diller Eğitimi Bölümleri bulunmaktadır.

 • Fen-Edebiyat Fakültesi

  3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Fen Edebiyat Fakültesi 1993-1994 öğretim yılında Matematik bölümü ile eğitim öğretim hayatına başlamıştır.Fen-Edebiyat Fakültesinde;Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü, Biyoloji Bölümü, Coğrafya Bölümü, Çeviribilim BölümüFelsefe Bölümü, Fizik Bölümü, Kimya Bölümü, Matematik Bölümü , Sanat Tarihi Bölümü, Sosyal Hizmet Bölümü, Sosyoloji Bölümü , Tarih Bölümü,Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri vardır.

 • Hukuk Fakültesi

  Hukuk Fakülsi, 15 Kasım 2010 tarih ve 27760 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2010/1074 sayılı Bakanlar Kurulu kararına dayalı olarak kurulmuştur. Hukuk Fakültesi Esentepe Kampüsü içerisinde yer almaktadır. Kamu hukuku ve Özel Hukuk bölümleri ve bunlara ait toplam 16 anabilim dalının kurulması Yüksek Öğrenim Yürütme Kurulu’nun 03.02.2011 tarihli ve 5476 sayılı kararı doğrultusunda kabul edilmiştir.

 • İlahiyat Fakültesi

  İlahiyat Fakültesi, 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul edilen 3837 sayılı kanun gereği Sakarya Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulmuştur. Temel İslam Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatlarıolmak üzere üç akademik bölümle 1993-1994 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçen Fakültemiz 1997-1998 öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir.

 • İletişim Fakültesi

  İletişim Fakültesi, 16 Nisan 2012 tarih ve 2012-3079 sayılı kararname ile kurulmuştur. İletişim Fakültesi’nde; Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Gazetecilik, Radyo-Televizyon ve Sinema , İletişim Tasarımı ve Medya olmak üzere 4 bölüm bulunmaktadır.

 • İşletme Fakültesi

  İşletme Fakültesi bünyesinde; İşletme (Türkçe-İngilizce), İnsan Kaynakları Yönetimi,Uluslararası Ticaret,Sağlık Yönetimi ve Yönetim Bilişim Sistemleri olmak üzere 5 bölüm bulunmaktadır. İşletme Fakültesinde, İngilizce İşletme Bölümü haricindeki diğer bölümlerde öğretim dili Türkçe olmakla beraber isteyen öğrenciler üniversitenin İngilizce hazırlık bölümünde bir yıl İngilizce eğitimi alabilmektedirler.

 • Mühendislik Fakültesi

  Mühendislik Fakültesi, 1992 yılında çıkan 3837 Sayılı Kanunla kurulan "Sakarya Üniversitesi"ne bağlanmıştır. Mühendislik Fakültesinde; Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır.

 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

  Sağlık Bilimleri Fakültesi akademik faaliyetlerine 1997 yılında Sağlık Yüksekokulu olarak Hemşirelik ve Ebelik lisans eğitimine başlamıştır.Sağlık Yüksekokulu 8 Nisan 2016 tarihinden itibaren Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak akademik faaliyetlerine devam etmektedir. Ebelik ve Hemşirelik bölümleri olmak üzere bölümden oluşmaktadır.

 • Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

  Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 29.04.1997 tarihinde "Güzel Sanatlar Fakültesi" adı altında Resim, Seramik ve Geleneksel Türk Sanatları olmak üzere üç bölümle kurulmuştur.Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde; Resim Bölümü, Seramik ve Cam Bölümü, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Görsel İletişim Tasarımı ve Mimarlık Bölümü olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır.

 • Siyasal Bilgiler Fakültesi

  Siyasal Bilgiler Fakültesi, 1993-94 öğretim yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adı altında “İktisat” ve “İşletme” Bölümleriyle lisans öğrenimine başlamıştır. Siyasal Bilgiler Fakültesinde; İktisat Bölümü, İşletme Bölümü, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü, Maliye Bölümü ve Uluslararası İlişkiler Bölümleri bulunmaktadır.

 • Tıp Fakültesi

  Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak 28.3.1983 tarihli ve 2809 sayılı kanunun ek 30 uncu maddesine göre 09 Temmuz 2007 tarihinde kurulmuştur. Tıp Fakültesi’nde; Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü, Dahili Tıp Bilimleri Bölümü ve Temel Tıp Bilimleri Bölümleri bulunmaktadır.