Kurumsal

 • Rektörün Mesajı

  ...
  Prof. Dr. FATİH SAVAŞAN
  Rektör

  +90 264 295 50 00

  Rektörün Mesajı


  Sevgili Öğrenciler

  Sakarya Üniversitesi (SAÜ), siz gençleri hayata hazırlama ve hedeflerinize ulaşmanız için sizlere gerekli katkıyı verme iddiasında olan bir üniversitedir. “Geleceğinize Yön Verin” sloganı bu iddianın ürünüdür. Bir iddia, eğer onu gerçekleştirecek altyapı varsa anlamlıdır.

  Sahip olduğumuz dinamik ve yetkin eğitim kadrosu yanında göl manzaralı harika kampüsümüz, eğitim ve araştırma amaçlı laboratuvarlarımız, 7/24 faal öğrenci topluluklarımız ve sosyal donatı alanlarımız ile sizi hayata hazırlamaya talibiz.

  SAÜ’nün akademik birimleri sadece alanla ilgili gerekli bilgiyi sunmayı değil aynı zamanda onu elde etme ve zamanda onu elde etme ve işleme yetkinliğini kazandırmayı hedefler. Bunun için sağlam bir teorik eğitim, hayatın karmaşık sorunlarını kavramayı ve çözmeyi sağlayacak analitik düşünme yetkinliği ve hayal etme/sınırları zorlama motivasyonu gerekir. Eğitim programlarını sürekli güncelleyen, interdisipliner bakış açısı kazandırmayı önemseyen ve seçimlik ders havuzunu buna imkan verecek şekilde dizayn eden Sakarya Üniversitesi, Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi (UMDE) ve staj imkanları gibi sektörle öğrenciyi buluşturan programları da genişçe kullanmaktadır.

  SAÜ, tecrübeli ve dinamik kadrosu, topluma değer katan yenilikçi uygulamaları ve kurum kültürü haline gelmiş sürekli kalite arayışı yedeğinde olmak suretiyle sizlerle yürüyüşünü sürdürecektir. Ayakları bu topraklara basan ama insanlığa hizmet imkânlarını sürekli ufku tarayarak güncelleyen siz değerli gençler, her biriniz bizim için çok değerlisiniz.

  Sizlere hayat boyu başarılar dilerim.

 • Tarihçe

  Sakarya Üniversitesi’nin Tarihçesi

  Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmişolan Sakarya Üniversitesi'nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve MimarlıkYüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nedönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne bağlı bir Fakülte olarak öğretimvermiştir.

  3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.

  90 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayanüniversitemiz idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi ile "EFQM Mükemmellik Yetkinlik SeviyesiKalite Belgesi"ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesi olup laboratuvar, eğitim ve sosyal hizmetler,Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla bir çok üniversite için örnekoluşturmaktadır.

 • Bir Bakışta SAÜ

 • Sayılarla SAÜ

 • ÜYK ve Senato Kararları

 • Tanıtım

 • Görsel Kimlik

 • Eski Rektörlerimiz