Yeni Öğretim Yılı 24 Eylül'de Başlıyor

21 Eylül 2018

0

Yeni Öğretim Yılı 24 Eylül'de Başlıyor

Sakarya Üniversitesinde 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 24 Eylül 2018 Pazartesi günü başlıyor.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, yeni eğitim-öğretim yılının başlangıcı dolayısıyla bir mesaj yayınlandı. Rektör Savaşan mesajında şu ifadelere yer verdi:

Sevgili öğrencilerim,

Hoş geldiniz. Hayatınızın en dinamik ve bundan sonrasının kalitesini belirleyecek yıllarını burada geçireceksiniz. Sakarya’nın ve Sakarya Üniversitesi’nin size sunacağı güzellikler, eminim ki ömrünüz boyunca size eşlik edecektir.

SAÜ’lü olmak bir ayrıcalıktır. Sakarya gibi bir şehirde, şehrin en önemli markasından birinin mensubu olarak üniversitenizin şehirle nasıl da bütünleştiğini hissedeceksiniz. Şehrin size kucak açtığını görecek, kulağınıza Türkiye’nin irfanını fısıldayışını duyacaksınız. Şehirden kampüse çıkış zirveye tırmanışınız da olacak; hayatınız boyunca kendiniz ve memleketiniz için zirvede kalmanın sırlarını burada idrak edeceksiniz.

Üniversiteniz size en iyi eğitim, araştırma ve sosyalleşme imkânlarını sunmak üzere hazırlıklarını yaptı. Ayaklarınız bu topraklara basacak, buradan güç alacaksınız. Ama ufkunuz açık olacak. Realiteyi göreceksiniz ama idealiniz olacak. Her saniye mesafe alacaksınız. Memleketin kıt imkânlarından artırarak önünüze serdikleri için müteşekkir kalırken, her gün daha fazla katma değer yaratmanın altyapısını inşa edeceksiniz. Aldığınız mesafe için şükrederken almanız gereken mesafeyi düşünerek her daim daha fazla gayret edeceksiniz.

Sizler bize ailelerinizin emanetlerisiniz. Sizi hayata hazırlamak öncelikle hak ettiğiniz değeri vermekle başlar. Her biriniz bizim için bir değersiniz. Daha kampüse yaklaşırken bunu hissettirmek bizim görevimiz. Sakarya Üniversitesi, size alanınızla ilgili kaliteli eğitimi vermekle mükelleftir. Bu sorumluluğunu yerine getirmek için seferber olacaktır. Sizi bilgi ile donatma, bilgiyi işleme ve analiz etme yeteneği kazandırma ve yeni bilgi üretme kabiliyeti ile teçhiz etme sorumluluklarımız var. Bu sorumluluklarımızı yerine getireceğiz.

Değerli gençler,

Üniversiteli olmanın bir gereği de hedef koyabilmektir. Hedefleriniz olsun. Yetmez. Hayaliniz, hayalleriniz olsun. İyi insan olmak hedeflerinizin ilki olsun. İyi bir mühendis, iyi bir hekim, iyi bir ekonomist, iyi bir müverrih olun. Ufku tarayın. Söylenmemişi söyleme, yapılmayanı yapma, icat edilmeyeni icat etme azminiz olsun. Bilin ki birisi başarılı bir politikacı ise, diğeri başarılı bir bilim insanı ise, bir diğeri başarılı bir bürokrat ise siz de rahatlıkla en azından o kadar başarılı olabilirsiniz.

Kendinize güvenin. Güvenin altını doldurun. İyi bir öğrenci olmanın derslerde başarılı olmanın ötesinde bir şey olduğunu bilin. İkinci bir üniversiteyi okumuş gibi olmak bu öteyi kavramakla mümkündür. En az bir spor veya sanat dalında kendini geliştirmeyen üniversite öğrencisi, sosyal etkinliklerde bulunmayan, bir dezavantajlının hayatına dokunmayan, bir veya birkaç sivil toplum kuruluşunda yer almayan üniversite öğrencisi dört yılını iyi dolduramamış demektir.

Derslerinizi önemseyin ama derslerde kaybolmayın. Zaman organizasyonu her şeyin başıdır. İyi organize edildiğinde zamanın ne kadar da bereketli olduğunu göreceksiniz.

Kıymetli öğrencilerim,

Sakarya’yı ve Sakarya Üniversitesini seveceksiniz. Biz hocalarınız her zaman yanınızda olacağız. Birlikte zaman geçireceğiz. Göreceksiniz ki bu şehrin ve üniversitenin bir ruhu var. İşte bu nedenle ileride bu şehirden ve üniversiteden bahsederken bir dosttan, bir sevgiliden bahseder gibi bahsedeceksiniz.

Geçireceğiniz her anın verimli olmasını, Sakarya’ya ve SAÜ’ye gelirken koşar adımlarla gelmenizi temenni ederim. Biz burada bu temenniyi realize etme uğraşı içinde olacağız.

Sağlıcakla kalın.

Prof. Dr. Fatih Savaşan

Rektör